Tedaviler

Temmuz 10, 2018

Diş Beyazlatma ya da Diş Ağartma Tedavisi
Dişlerin yapısı ve formlarında bir sorun yoksa ancak hasta sadece dişlerinin renginden memnun değilse Diş Beyazlatma (Bleaching) adı verilen tedavi ile beyazlatılabilir.

Dişler yıllar içerisinde yiyecekler, içecekler (siyah çay, kahve, alkollü içecekler), nikotin kullanımı ve iyi fırçalamamaya bağlı olarak renklenebilir.
Bu tedavinin Diş temizleme ile karıştırılmaması gerekir; Diş Temizleme tek seansta yapılan sadece dişlerin üzerindeki çay, kahve, sigara gibi dış lekelenmelerin temizlenmesidir. Burada dişi ana rengi değişmez sadece dış lekeler uzaklaştırılır.

Diş Beyazlatma Tedavisi nasıl yapılır?
Diş Beyazlatma ya da diğer adı ile Diş Ağartma Tedavisinde ise belli kimyasalların yine belli sürelerde dişlere uygulanması ile dişlerin ana rengi beyazlar. Bu tedavinin muayenehanede yapılan tipi (Office Bleaching) olduğu gibi hastanın plaklar yardımı ile evde uyguladığı bir diğer tipi (Home Bleaching) daha vardır. Bazı durumlarda etkili bir beyazlatma için iki tekniğin de birlikte uygulanması daha faydalı olur.

Beyazlatma Ne kadar Süre de Yapılır?
Muayenehanede yapılan tedavi tipi seçilen ilacın markasına, etken maddesine ve konsantrasyonuna göre 1-4 seans arasında sürer.
Evde yapılan tedavi tipinde ise hastadan ölçü alınarak hastaya plaklar hazırlanır ve hastadan kendisine verilen jel şeklindeki beyazlatma materyalini her gün 4 saat civarında plak içerisinde uygulayarak yaklaşık 4 hafta kullanması istenir.

Beyazlatma Dişlere Zarar verir mi?
Beyazlatma ajanları, dişin en üst tabakası olan mineye etkili ve mineye zarar vermeyen materyallerdir. Beyazlatma işleminin diş hekimi kontrolünde uygulanması, doğru tanı konulması ve doğru prosedürle yapılması önem taşımaktadır.

Piyasadaki Beyazlatma Ajanlarının etkinliği ve güvenirliği nedir?
Son dönemlerde, diş hekimleri muayenehane uygulamaları dışında, market ve eczanelerde çeşitli beyazlatma alternatifleri bulunmaktadır. Diş çürüğü olan dişlerde, dişeti hastalığı ve hassas dentin dokusu bulunan dişlerde zararlı olabilecekleri için tavsiye edilmemektedir. Konsantrasyonları çok düşük olduğu için beyazlatmada tek başına yararlı olmayacaktır.

Renk geri döner mi?
Sigara ya da yoğun kahve gibi boya yapımı maddelerin kullanımı tedaviyi oldukça olumsuz etkiler. Hasta bu tip etkenlerden tedavi süresince mutlaka uzak durmalı mümkünse sigarayı devamında da içmemelidir. Aksi halde geri dönüş olabilir. Sigara kullanımı olmasa da bazı hastalarda beyazlama 2-3 yıl sonra geriye dönebilir.

Devital Dişlerde Beyazlatma yapılır mı ?

Travma, diş çürüğü ve kanal tedavisi nedeni ile canlılığını yitirmiş dişlerde de beyazlatma (Devital Bleaching) yapılmaktadır.Sadece o dişin içine yerleştirilen beyazlatma ajanı kullanılarak beyazlatma uygulanır.Daha sonra üzerine dolgu uygulaması yapılır.

Temmuz 10, 2018

Dolgu ve kanal Tedavisi
Dişinizin orijinal yapısının sağlamlığı, tükürüğünüzün yapısı, tükürüğünüzün günlük miktarı ve akıcılığı, yemek yeme alışkanlıklarınıza bağlıdır ve tabii ki ağız temizliğini nasıl yaptığınıza bağlıdır. Bunlardan fırçalama alışkanlığınız ve yemek tipiniz kontrolünüzdedir. Diğer faktörler irsiyetle size geçer. Dişlerinizi yemeklerden sonra en az 2 dakika fırçalar, daha az asitli ve karbonhidratlı beslenme şekli benimserseniz, çürüğü büyük oranda engellemiş olursunuz.

Çürük Oluştuysa ne yapılması gerekir
Ağızda çeşitli oranlarda siyah renklenmeler görülmesi, hassasiyet ve tatlı ağrısı hissedilmesi çürük oluşumunu gösterir. Diş hekimi tarafından ağız muayenesi ve röntgen filmlerinin çekilmesi ile teşhis edilir. Eğer bir ya da daha fazla dişte çürük oluştuysa mutlaka bu dişlerin çürüklerinin temizlenmesi ve dolgu yapılması gerekir. Diş çürükleri hiçbir zaman kendi başına iyileşmez. Dolayısıyla tespit edildiği an yapılması tedavinin daha kısa sürede bitmesini, daha az maliyetli olmasını ve dokudan daha az madde kaldırılmasını sağlar.

Dolgu tedavisi çürük dişlerin yanısıra çatlamış veya kırılmış dişler ve diş eti seviyesinde oluşan aşınmalara da uygulanmaktır.

Eğer dişin çürüğü dişin sinirine kadar ilerlemediyse çürük temizlenmesini takiben hekimin uygun göreceği farklı dolgu materyallerinden birisi ile dişe dolgu yapılır ve bu işlem ortalama 30 dk sürer. Dolgu materyali olarak kompozit rezin dolgular (beyaz dolgu), inley ve onley adı verilen porselen dolgular kullanılmaktadır. Porselen dolgular ölçü ve laboratuvar işlemi gerektirir ve en az iki seans sürer.

Eğer dişin çürüğü dişin sinirine kadar ilerlediyse o zaman dişin sinirinin alınması ve dişe kanal tedavisi yapılması gerekir. Bir dişe kanal tedavisi gerekip gerekmediği tedaviden önce alınan radyografilerden ve hasta şikayetlerinden büyük oranda anlaşılabilir ama yine de son olarak çürüğün temizlenmesi esnasında hekim tarafından karar verilir. Eğer kanal tedavisi gerekirse işlem 45 dk civarına çıkar. Kanal tedavisi dişin durumuna göre tek seansta sonlanabildiği gibi 2-3 seansa da çıkabilir.

Gerek dolgu gerek kanal tedavisi lokal anestezi altında yapılan işlemler olduğu için kesinlikle ağrısızdır. Kanal tedavisinden sonra dişin dolgusu çok büyür geriye kalan diş dokusu desteksiz hale gelirse dişi porselen ya da zirkonyum kron ile kaplayarak fiziksel olarak koruma altına almak gerekebilir. Aksi halde dişin desteksiz kısımlarının ileriki zamanlarda kırılması dişi çekimi ile sonuçlanabilecek arzu edilmeyen durumlara neden olabilir.

Böyle bir durumda dişin yapılan dolgusu ile birlikte her yerinden yaklaşık 1-1,5 mm civarında bir preparasyon yapılır ve ölçü alınarak dişe yaklaşık 1 hafta içerisinde porselen ya da zirkonyum kron yapılır. Doku dostu olması ve estetik özellikleri nedeniyle maliyeti hasta tarafında karşılanabiliyorsa Zirkonyum tercih edilmelidir.

Temmuz 10, 2018

Zirkonyum ve Porselen Kaplama

Çeşitli nedenlerle yapılan diş çekimleri sonucu oluşan, dişler arası boşluk problemlerinin çözümünde porselen ya da zirkonyum kron-köprüler kullanılmaktadır. Diş çürüklerinin sonucunda dişte fazla madde kaybı olan vakalarda ve renk ve şekil bozukluğu olan dişlerin estetik olarak düzeltilmesinde ise porselen ya da zirkonyum kron restorasyonlar uygulamaktadır. Her ikisi de halk arasında kaplama denilen tedavilerdir. Bu restorasyonlarda çok faklı malzemeler kullanılmaktadır. Porselen, zirkonyum vb. gibi.
Klasik porselen kron-köprülerde alttaki metalin renginin yansımaması için metal opak bir malzeme ile örtüldükten sonra üzeri porselenle kaplanır. Bu metal ve opak porselen kalınlığının azalmasına neden olarak porselenin tam olarak diş gibi görünmesini engeller. Zirkonyum’da ise metal alt yapı olmadığı için ışık geçirgenliği fazladır ve görünümü doğal dişe çok daha yakındır.
Daha iyi ışık yansıtması, dişeti ile olan uyumunun daha iyi olması gibi nedenlerle daha üstün bir materyaldir. Metal alerjisi olan kişilerde rahatlıkla kullanılabilmektedir. Ayrıca hassas dişlerde, metal destek nedeni ile olan ısı geçirgenliğinin önüne geçilmektedir.
Porselen de Zirkonyum da hastanın dişlerinde normal temizliğini yapması durumunda dış etkenlerden renklenmez.

Yapımı Ne kadar Sürer?

Bir dişin porselen ya da zirkonyum ile kaplanması ortalama 1 hafta ve 3 seans sürer.

Yapımı nasıldır?
Dişler bir miktar küçültülür, dişeti sağlıklı duruma gelince, özel ölçü maddeleri ve kaşıkla ölçü alınır. Bu aşamada, porselen kaplama istenirse, laboratuvarda metal altyapı hazırlanır, ağızda provası yapılır. Daha sonra yine laboratuvar ortamında, porselen uygulaması yapılır. Ağızda uyumu sağlandıktan sonra, daimi olarak dişe yapıştırılır.

Zirkonyum istenirse, laboratuvar ortamında, dişe uygun renkte zirkonyum altyapı, üzerine porselen bloklar dijital olarak hazırlanır. Klinik ortamda uyumlama yapılır. Özel yapıştırıcılarla dişe daimi olarak adapte edilir.

Her iki uygulama da implant üstü protezler de kullanılabilir.

Temmuz 10, 2018

İmplant nedir ?
Çürük, kemik seviyesi kaybı ve travmalar gibi çeşitli nedenlerle dişler kaybedilebilir. İmplant, eksik dişlerin, fonksiyon ve estetiğini sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen, vida şeklinde titanyumdan yapılmış yapay diş kökleridir.

Ağızda her dişin önünde ve arkasında ayrıca altında ve üstünde başka bir diş olduğu için kaybedilen dişin tekrar yerine konması oldmkça knem taşır. Aksi halde bm boşlmimn yanındaki dişler boşlmia doirm kayarken dişsiz boşlmimn altnda ya da üstündeki dişler de dişsiz boşlmia doirm hareket eder. Bm hareketlilik aiızdaki dengeyi bozarak diier dişlere de yayılır. Özetle sadece 1 diş bile eksik olsa bm hareketlerden komşm 4-5 diş olmmsmz etkilenir ve bm dişlerinde ileride kaybı skz konmsm olabilir.

Kaybedilen dişin boşluğu nasıl kapatır ?
Köprü yaparak ya da İmplant yerleştirerek bu boşluğun kapatması gerekir. Eğer komşu dişlerde herhangi bir harabiyet yoksa bu dişlerde kesim yapılarak buraya köprü yapılması çok arzu edilmez. Bunun yerine boşluğun olduğu yere bir implant yerleştirilirse kaybedilen dişin yerine yeni bir diş yapılmış olur ama diğer dişlere bir müdahale yapılması gerekmez.

Diş impantlarının uygulama yerleri nelerdir ?
-Tek diş eksiklikliğinde,
-Birden fazla diş eksikliiinde,
-Tam dişsizlik durumlarınında.

Diş impantları kimlere uygulanır ?
Genel sağlığı iyi olan, implant destekleyecek kemik yapısı olan ve diş etleri sağlıklı olan kişiler, implant
uygulaması için ideal olan kişilerdir.

İmplant Nasıl Yapılır ?
Temel olarak implant kemik içerine bir motor ile bir yuva açılması ve bu yuvaya açılan yuvada çok hafif geniş titanyum bir vida benzeri yapının yerleştirilmesinden ibarettir.

Daha önce çekilmiş bir dişin yerine implant yapılabildiği gibi uygun olması durumunda implant çekimle aynı gün de yerleştrilebilir. Normalde bir implant yerleştrilmesi ortalama 15-20 dk sürer. Çoklu implant uygulamaları ise 1-1,5 saat de yapılmaktadır. 1 hafa sonra da dikişi alınır. Bazı durumlarda dikiş olmadan da implant yapılabilir. İmplant yapımı sırasında, lokal anestezi kullanımı ile hiçbir ağrı ve rahatsızlık hissedilmez. Operasyon sonrası ise herhangi bir diş çekiminden sonra da duyulabilecek hafif bir ağrı ve nadiren şişlik yaşanır. Bu durum verilen ağrı kesicilerle giderilir.

Normal şartlarda implantın yerleştirilmesinden sonra 3 ay implant ile kemiğin birbirine kaynaşması beklenir. Bu süre sonunda implantın üst kısmı daha önce yerleştirilen alt kısma vidalanır ve bilinen yöntemlerle eğer tek implant ise porselen bir kron, daha fazla ise porselen köprü yapılarak sabit protez bitirilir.

Başarılı bir implant için doirm tanı, doirm planlama, başarılı bir cerrahi ve kaliteli ve mzmn süredir
Türkiye’de distribütkrü alan bir implant frması ile çalışmak çok knemlidir.