Zirkonyum ve Monolitik Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum ve Monolitik Zirkonyum Kaplama

Monolitik zirkonyum kaplama diş hekimliğinde kullanılan bir dental malzeme ve uygulama yönteminin adıdır. Estetik ve biyolojik bakımdan pek çok avantaja sahip olan zirkonyum malzemesi, restoratif diş hekimliğine dair pek çok uygulamada kullanılmaktadır. Monolitik zirkonyum kaplamalar da zirkonyumun kullanıldığı restoratif diş hekimliği uygulamalarından biridir.

Monolitik zirkonyum kaplama tek bir parça halinde yapılan, homojen bir yapıya sahip olan ve zirkonyum seramiği kullanılarak dişlerin dış yüzeyine yerleştirilen restoratif diş kaplamalarını tanımlar. Bu kaplamalar, dayanıklılık, estetik ve biyouyumluluk gibi özellikleriyle öne çıkar. Kaplama tek parça bir blok hâlinde uygulandığından hem işlem sırasında hem de kullanım bakımından kolaylık oluşturmaktadır.

Monolitik Zirkonyum Ne Demek?

Zirkonyum, diş hekimliği alanında yaygın şekilde kullanılan bir malzemedir. Diş yapısına benzerliği, estetik görünümü ve azı dişler için dahi kullanıma uygun olması bu malzemeyi diğer kaplama türlerinden daha avantajlı hâle getirmektedir.

Monolitik zirkonyum nasıl uygulanır? İşlem diğer kaplamalara benzer şekilde, hastanın gerekli durumda dişlerinin törpülenmesi, ölçü alınması ve bilgisayar destekli program eşliğinde kaplama hazırlığı biçiminde ilerler. Zirkonyum kaplama ile monolitik zirkonyum farkı, bu uygulama için yapılacak işlemde kaplamanın bloklar hâlinde hazırlanmasıdır. Dolayısıyla birkaç dişin eksik olduğu durumlarda, köprü uygulamaları ve çoklu implant üstü kaplamalar için tercih edilen bir yöntem olarak öne çıkmaktadır.

Monolitik zirkonyum diş şu avantajlara sahiptir;

  • Dayanıklılık,
  • Biyouyumluluk,
  • İnce yapı,
  • Estetik görünüm.

Bu özellikleri, işlemin yaygın bir diş tedavi olmasında etkili faktörlerdendir.

Diş tedavisinde bu uygulamadan faydalanmak isteyen hastaların sıkça merak ettikleri konu, “monolitik zirkonyum sağlam mı?” sorusunun yanıtıdır. Uygulama bu alandaki diğer pek çok işleme kıyasla dayanıklılık bakımından üstündür. Monolitik zirkonyum ömrü ne kadardır? Bu sorunun kesin bir yanıtı bulunmamaktadır. Doğru uygulanmış ve gerekli bakım işlemleri düzenli yapılan monolitik kaplama, uzun yıllar boyunca kullanılabilmektedir.

Monolitik Zirkonyum Kaplama

Monolitik Zirkonyum Fiyatları

Monolitik zirkonyum özellikleri bakımından diğer pek çok kaplama uygulamasından üstündür. Hem zirkonyum malzemesinin dayanıklı ve estetik oluşu hem de uygulamada ortaya çıkan sonuç, bu işlemin tercih edilmesinde rol oynayan etkenlerdendir. Monolitik zirkonyum fiyatları da bu nedenle çok fazla kişi tarafından merak edilmektedir.

Bilinmesi gerekir ki, bu fiyatlar pek çok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterir. Uygulama kişiye özel planlanacağından muayene ve tedavi planı doğrultusunda fiyat belirlemesi yapılmaktadır.

Uygulama fiyatlandırmasına etki eden bazı hususlar şu şekilde sıralanabilir;

  • İşlemin ne kadar diş için planlandığı,
  • İmplant vb. yan işlemlerin maliyeti,
  • İşlem yapılan kliniğin fiyat politikası.

Bu nedenle işlem öncesinde hastanın detaylı bir muayeneden geçmesi, gerekli radyolojik görüntüleme ve diğer işlemlerin yapılması önem taşır. Sonrasında eğer çekilmesi gereken bir diş varsa yahut uygulama kayıp diş tedavisi için planlanıyorsa buna uygun süreçler ilerletilir.

Bilgisayar destekli ölçüm ve üretim işlemleri tamamlandıktan sonra kaplama tamamlanır. Böylece kişinin uzun süre boyunca rahat biçimde kullanabileceği estetik ve fonksiyonel diş kaplamaları oluşur.

Diş Hekimi Funda Ersöz uzun yıllara dayanan tecrübesiyle, pek çok diş sorunu ve hastalığının tedavisi için hizmet vermektedir. Monolitik zirkonyum kaplama ve diğer diş tedavi uygulamalarına dair detaylı bilgi almak, randevu oluşturmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum diş hekimliği alanında sıkça kullanılan bir dental malzemedir. Diş tedavilerinde dişlerin estetik ve fonksiyonel olarak restore edilmesi amacıyla kullanılır. Zirkonyum kaplama, özellikle diş implantları, kuronlar (diş kaplamaları), köprüler ve diğer diş protezleri için birçok avantaj sunar. Bu kaplamalar estetik, dayanıklı ve uzun ömürlü olmasıyla ön plana çıkmaktadır. Bununla birlikte malzemenin biyouyumluluğu, kişilerin malzemeye karşı alerji vb. geliştirme riskinin oldukça düşük olmasına imkân sağlar. Bu nedenlerle pek çok diş restorasyonunda bu kaplamalar tercih edilmektedir.

Formu Doldurarak Bizimle
İletişime Geçebilirsiniz.
Anasayfa Form