Şeffaf Diş Teli

Şeffaf Diş Teli

Şeffaf diş teli, ortodontik tedavi sürecinde estetik sorunların minimum seviyede yaşanmasını sağlayan bir uygulamadır. Diş telinin şeffaf olması kişinin süreç boyunca fiziksel olarak daha iyi hissetmesini sağlayabilir. Konfor bakımından da metal braketlere kıyasla konforlu bir deneyim ortaya çıkabilir.

Şeffaf diş teli uygulaması, çarpık, ayrık, yamuk vb. dişler için, bu sorunları tedavi etmek amacıyla yapılan diş hekimliği çalışmalarını tanımlamaktadır. Bu sorunların tedavisi için diş plak ya da telleri aracılığıyla, belirli bir süreye yayılan işlemler yapılmaktadır. Bunların şeffaf tellerle yapılması hastanın estetik ve fiziksel bakımdan daha rahat bir tedavi geçirmesine yardım edebilmektedir.

Şeffaf Diş Teli Nedir?

Şeffaf diş telleri, estetik endişeleri olan bireyler için popüler bir ortodontik tedavi seçeneğidir. Geleneksel metal diş tellerinin bir alternatifidir ve yetişkin hastalar arasında tercih edilir. Zira daha az fark edilir.

Şeffaf diş telleri, polikarbonattan veya seramikten yapılmış şeffaf braketler ile üretilen diş telleridir. Bu braketler, diş rengine yakın oldukları için daha az belirgindir. Şeffaf teller, metal diş tellerine benzer şekilde çalışır, dişleri doğru pozisyona getirmek için belirli bir baskı uygularlar.

Diş teli şeffaf ya da metal braketlerle üretildiğinde benzer biçimde çalışsa da şeffaf tellerin bazı avantajları ve dezavantajları vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Şeffaf teller, diş rengine benzer oldukları için daha az dikkat çeker. Bazı hastalar, şeffaf diş telleriyle daha özgüvenli hissederler çünkü tedavi süreci boyunca diş tellerinin daha az belirgin olmasını tercih ederler.
  • Şeffaf teller, metal diş tellerine göre daha kırılgan olabilir. Bazı şeffaf braketler zamanla renk değiştirebilir, ancak bu, kullanılan malzemeye ve markaya bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Şeffaf diş telleri, geleneksel metal tellere göre genellikle daha pahalıdır.

Şeffaf Diş Telleri Fiyatı

Şeffaf diş telleri, hemen hemen her yaşta bireye uygulanabilir. Ancak genellikle estetik endişesi olan yetişkinler tarafından tercih edilir. Ortodontik sorunun ciddiyetine bağlı olarak, bazı vakalarda geleneksel metal diş telleri daha uygun olabilir. Bu nedenle, tedavi seçenekleri hakkında bir ortodontistin önerilerini almak önemlidir.

Peki şeffaf diş telleri kaç TL? Bu işlem, hastanın ağız ve diş yapısına, tedavi süresine bağlı olarak farklı maliyetlere sahiptir ancak şeffaf braketli teller metallere kıyasla yüksek fiyatlıdır. Bu işlemin diğer alternatifi de şeffaf plak ya da invisalign olarak bilinen uygulamadır. Bazı durumlarda diş teli ve plak uygulamaları birlikte kullanılabilmektedir. Şeffaf plak mı daha iyi diş teli mi? Hastanın dişlerindeki sorunun büyüklüğüne bağlı olarak işlemler arasında seçim yapılması, diş hekiminin yönlendirmesiyle olacaktır.

Restoratif Diş Hekimi Funda Ersöz, kliniğinde pek çok diş tedavisi ile birlikte ortodonti uygulamaları da yapmaktadır. Tüm diş tedavi ve diş estetiği işlemleri için bize başvuru yapabilir, randevu ve bilgi için iletişime geçebilirsiniz.