Diş Kaplama Nedir?

Diş kaplama nedir? Dişlerde meydana gelen çürük, doku bozuklukları ya da kırılma gibi hasarları düzeltmek için uygulanan bir işlemdir. Bu hasarların uzun vadede büyümesini engelleyen bu yöntem diş hekimleri tarafından uygulanmaktadır.

Diş kaplama nedir, sorusu dişlerinde çürüme ya da kırıkları olan insanların en merak ettiği soruların başında gelmektedir. Sağlıklı olmayan bir diş yapısı kişilerin ağız sağlığını etkilediği gibi estetik olmayan görüntüsü ile psikolojilerini de olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle sağlıklı ve estetik bir gülüş için en çok tercih edilen işlemlerden biri olarak görülmektedir.

diş kaplama nedir

Kaplama Diş Nedir?

Diş yapısında çeşitli nedenlerle meydana gelen bozulmalar ağız sağlığını doğrudan etkilemektedir. Fizyolojik ya da kaza sonucu ortaya çıkan çatlak-kırık gibi bozulmalar olduğu gibi beslenme ve ağız bakımı rutinlerine bağlı olarak zamanla ortaya çıkan çürümeler bir çeşit bozulmadır. Bu bozulmalar, yeme-içme ve konuşma-gülme gibi günlük ihtiyaçların giderilmesini olumsuz etkilediği gibi kişinin görünüşünü estetik olarak da bozabilmektedir. Bu nedenle tercih edilen kaplama diş, birçok diş hekimi tarafından sık gerçekleştirilen bir uygulamadır.

Kaplama dişlerin; metal destekli diş kaplama, zirkonyum, lamine, porselen diş, seramik diş kaplama gibi birçok çeşidi bulunmaktadır. Hangisinin tercih edileceğine, malzeme türüne ve kişinin dişlerinin durumuna göre diş hekiminin ilk muayenesinde karar verilir. Kaplanacak diş sayısı ve ön işlem ihtiyacı; kullanılacak malzemeyi, dolayısıyla da fiyatı etkileyen unsurlardır.

Diş kaplaması nasıl olur?

İlk muayenede planlanan uygulamanın adımları kişinin ihtiyaçlarına göre değişebilmektedir. Bu muayenede öncelikle dişlerdeki hasar durumu tespit edilerek, kaplama yapmadan önce gereken ön işlemler varsa bunlar planlanır. Dişlerin yapısına ve kişinin tercihlerine bağlı olarak kullanılacak malzemeye karar verilir. Bu noktada kişinin uzman bir diş hekimi tarafından detaylı bir şekilde bilgilendirilmesi önem taşımaktadır. Ardından kaplama yapılacak alanın ölçüsü alınır. Dişlerin durumuna göre işlem süresi değişkenlik göstermektedir.

Diş kaplama işleminden sonraki süreç nasıl olur?

Diş kaplaması yaptırmayı düşünenler için bu sürecin ve sonraki yaşamlarının nasıl geçeceği merak konusudur. “Kaplama diş neden ağrır?” ve “Kaplama diş ağrısına ne iyi gelir?” soruları ilk merak edilen konurlardır.

Ağrıya neyin iyi geleceği konusu, ağrının kaynağı ile ilgilidir. Dolayısıyla işlem sonrası süreç için özellikle yeme-içme alışkanlıklarında diş hekimi tavsiyesine uyulması önem taşımaktadır. İşlem sonrasında dişlerde gelişen hassasiyet nedeniyle zamanla geçecek bir ağrı söz konusu olabilmektedir. Ancak ağrının sebebi uygulama yapılan bölgelerde gelişebilecek farklı komplikasyonlardan da kaynaklanabilir. Bu nedenle ağrı takibi yapılmalı ve diş hekimine mutlaka danışılmalıdır.

“Kaplama diş hava alırsa ne yapmalı?” konusu da bir diğer merak edilen konudur. Kaplama dişler kaplamanın iyi yapılmaması, kullanılan malzemenin iyi olmaması gibi nedenlere bağlı olarak zamanla hava alabilir. Havanın girmesine neden olan bu boşluklardan aynı zamanda bakteriler de girerek zamanla diş eti iltihaplanması hatta çürüklere de neden olabilmektedir. Ağrı, şişlik, kızarıklık şeklinde kendini gösteren bu durumlara karşı diş hekimine başvurmak gerekmektedir. Bu süreçte aşırı sıcak-soğuk yiyecek ve içecek tüketiminden uzak durulması tavsiye edilmektedir.

Detaylı bilgi ve sorularınız için Uzm. Dr. Funda Ersöz’e ulaşabilir, randevu almak için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.