Zirkonyum ve Porselen Kaplama

Çeşitli nedenlerle yapılan diş çekimleri sonucu oluşan, dişler arası boşluk problemlerinin çözümünde porselen ya da zirkonyum kron-köprüler kullanılmaktadır. Diş çürüklerinin sonucunda dişte fazla madde kaybı olan vakalarda ve renk ve şekil bozukluğu olan dişlerin estetik olarak düzeltilmesinde ise porselen ya da zirkonyum kron restorasyonlar uygulamaktadır. Her ikisi de halk arasında kaplama denilen tedavilerdir. Bu restorasyonlarda çok faklı malzemeler kullanılmaktadır. Porselen, zirkonyum vb. gibi.
Klasik porselen kron-köprülerde alttaki metalin renginin yansımaması için metal opak bir malzeme ile örtüldükten sonra üzeri porselenle kaplanır. Bu metal ve opak porselen kalınlığının azalmasına neden olarak porselenin tam olarak diş gibi görünmesini engeller. Zirkonyum’da ise metal alt yapı olmadığı için ışık geçirgenliği fazladır ve görünümü doğal dişe çok daha yakındır.
Daha iyi ışık yansıtması, dişeti ile olan uyumunun daha iyi olması gibi nedenlerle daha üstün bir materyaldir. Metal alerjisi olan kişilerde rahatlıkla kullanılabilmektedir. Ayrıca hassas dişlerde, metal destek nedeni ile olan ısı geçirgenliğinin önüne geçilmektedir.
Porselen de Zirkonyum da hastanın dişlerinde normal temizliğini yapması durumunda dış etkenlerden renklenmez.

Yapımı Ne kadar Sürer?

Bir dişin porselen ya da zirkonyum ile kaplanması ortalama 1 hafta ve 3 seans sürer.

Yapımı nasıldır?
Dişler bir miktar küçültülür, dişeti sağlıklı duruma gelince, özel ölçü maddeleri ve kaşıkla ölçü alınır. Bu aşamada, porselen kaplama istenirse, laboratuvarda metal altyapı hazırlanır, ağızda provası yapılır. Daha sonra yine laboratuvar ortamında, porselen uygulaması yapılır. Ağızda uyumu sağlandıktan sonra, daimi olarak dişe yapıştırılır.

Zirkonyum istenirse, laboratuvar ortamında, dişe uygun renkte zirkonyum altyapı, üzerine porselen bloklar dijital olarak hazırlanır. Klinik ortamda uyumlama yapılır. Özel yapıştırıcılarla dişe daimi olarak adapte edilir.

Her iki uygulama da implant üstü protezler de kullanılabilir.