İmplant nedir ?
Çürük, kemik seviyesi kaybı ve travmalar gibi çeşitli nedenlerle dişler kaybedilebilir. İmplant, eksik dişlerin, fonksiyon ve estetiğini sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen, vida şeklinde titanyumdan yapılmış yapay diş kökleridir.

Ağızda her dişin önünde ve arkasında ayrıca altında ve üstünde başka bir diş olduğu için kaybedilen dişin tekrar yerine konması oldmkça knem taşır. Aksi halde bm boşlmimn yanındaki dişler boşlmia doirm kayarken dişsiz boşlmimn altnda ya da üstündeki dişler de dişsiz boşlmia doirm hareket eder. Bm hareketlilik aiızdaki dengeyi bozarak diier dişlere de yayılır. Özetle sadece 1 diş bile eksik olsa bm hareketlerden komşm 4-5 diş olmmsmz etkilenir ve bm dişlerinde ileride kaybı skz konmsm olabilir.

Kaybedilen dişin boşluğu nasıl kapatır ?
Köprü yaparak ya da İmplant yerleştirerek bu boşluğun kapatması gerekir. Eğer komşu dişlerde herhangi bir harabiyet yoksa bu dişlerde kesim yapılarak buraya köprü yapılması çok arzu edilmez. Bunun yerine boşluğun olduğu yere bir implant yerleştirilirse kaybedilen dişin yerine yeni bir diş yapılmış olur ama diğer dişlere bir müdahale yapılması gerekmez.

Diş impantlarının uygulama yerleri nelerdir ?
-Tek diş eksiklikliğinde,
-Birden fazla diş eksikliiinde,
-Tam dişsizlik durumlarınında.

Diş impantları kimlere uygulanır ?
Genel sağlığı iyi olan, implant destekleyecek kemik yapısı olan ve diş etleri sağlıklı olan kişiler, implant
uygulaması için ideal olan kişilerdir.

İmplant Nasıl Yapılır ?
Temel olarak implant kemik içerine bir motor ile bir yuva açılması ve bu yuvaya açılan yuvada çok hafif geniş titanyum bir vida benzeri yapının yerleştirilmesinden ibarettir.

Daha önce çekilmiş bir dişin yerine implant yapılabildiği gibi uygun olması durumunda implant çekimle aynı gün de yerleştrilebilir. Normalde bir implant yerleştrilmesi ortalama 15-20 dk sürer. Çoklu implant uygulamaları ise 1-1,5 saat de yapılmaktadır. 1 hafa sonra da dikişi alınır. Bazı durumlarda dikiş olmadan da implant yapılabilir. İmplant yapımı sırasında, lokal anestezi kullanımı ile hiçbir ağrı ve rahatsızlık hissedilmez. Operasyon sonrası ise herhangi bir diş çekiminden sonra da duyulabilecek hafif bir ağrı ve nadiren şişlik yaşanır. Bu durum verilen ağrı kesicilerle giderilir.

Normal şartlarda implantın yerleştirilmesinden sonra 3 ay implant ile kemiğin birbirine kaynaşması beklenir. Bu süre sonunda implantın üst kısmı daha önce yerleştirilen alt kısma vidalanır ve bilinen yöntemlerle eğer tek implant ise porselen bir kron, daha fazla ise porselen köprü yapılarak sabit protez bitirilir.

Başarılı bir implant için doirm tanı, doirm planlama, başarılı bir cerrahi ve kaliteli ve mzmn süredir
Türkiye’de distribütkrü alan bir implant frması ile çalışmak çok knemlidir.