Dolgu ve kanal Tedavisi
Dişinizin orijinal yapısının sağlamlığı, tükürüğünüzün yapısı, tükürüğünüzün günlük miktarı ve akıcılığı, yemek yeme alışkanlıklarınıza bağlıdır ve tabii ki ağız temizliğini nasıl yaptığınıza bağlıdır. Bunlardan fırçalama alışkanlığınız ve yemek tipiniz kontrolünüzdedir. Diğer faktörler irsiyetle size geçer. Dişlerinizi yemeklerden sonra en az 2 dakika fırçalar, daha az asitli ve karbonhidratlı beslenme şekli benimserseniz, çürüğü büyük oranda engellemiş olursunuz.

Çürük Oluştuysa ne yapılması gerekir
Ağızda çeşitli oranlarda siyah renklenmeler görülmesi, hassasiyet ve tatlı ağrısı hissedilmesi çürük oluşumunu gösterir. Diş hekimi tarafından ağız muayenesi ve röntgen filmlerinin çekilmesi ile teşhis edilir. Eğer bir ya da daha fazla dişte çürük oluştuysa mutlaka bu dişlerin çürüklerinin temizlenmesi ve dolgu yapılması gerekir. Diş çürükleri hiçbir zaman kendi başına iyileşmez. Dolayısıyla tespit edildiği an yapılması tedavinin daha kısa sürede bitmesini, daha az maliyetli olmasını ve dokudan daha az madde kaldırılmasını sağlar.

Dolgu tedavisi çürük dişlerin yanısıra çatlamış veya kırılmış dişler ve diş eti seviyesinde oluşan aşınmalara da uygulanmaktır.

Eğer dişin çürüğü dişin sinirine kadar ilerlemediyse çürük temizlenmesini takiben hekimin uygun göreceği farklı dolgu materyallerinden birisi ile dişe dolgu yapılır ve bu işlem ortalama 30 dk sürer. Dolgu materyali olarak kompozit rezin dolgular (beyaz dolgu), inley ve onley adı verilen porselen dolgular kullanılmaktadır. Porselen dolgular ölçü ve laboratuvar işlemi gerektirir ve en az iki seans sürer.

Eğer dişin çürüğü dişin sinirine kadar ilerlediyse o zaman dişin sinirinin alınması ve dişe kanal tedavisi yapılması gerekir. Bir dişe kanal tedavisi gerekip gerekmediği tedaviden önce alınan radyografilerden ve hasta şikayetlerinden büyük oranda anlaşılabilir ama yine de son olarak çürüğün temizlenmesi esnasında hekim tarafından karar verilir. Eğer kanal tedavisi gerekirse işlem 45 dk civarına çıkar. Kanal tedavisi dişin durumuna göre tek seansta sonlanabildiği gibi 2-3 seansa da çıkabilir.

Gerek dolgu gerek kanal tedavisi lokal anestezi altında yapılan işlemler olduğu için kesinlikle ağrısızdır. Kanal tedavisinden sonra dişin dolgusu çok büyür geriye kalan diş dokusu desteksiz hale gelirse dişi porselen ya da zirkonyum kron ile kaplayarak fiziksel olarak koruma altına almak gerekebilir. Aksi halde dişin desteksiz kısımlarının ileriki zamanlarda kırılması dişi çekimi ile sonuçlanabilecek arzu edilmeyen durumlara neden olabilir.

Böyle bir durumda dişin yapılan dolgusu ile birlikte her yerinden yaklaşık 1-1,5 mm civarında bir preparasyon yapılır ve ölçü alınarak dişe yaklaşık 1 hafta içerisinde porselen ya da zirkonyum kron yapılır. Doku dostu olması ve estetik özellikleri nedeniyle maliyeti hasta tarafında karşılanabiliyorsa Zirkonyum tercih edilmelidir.