Diş Beyazlatma ya da Diş Ağartma Tedavisi
Dişlerin yapısı ve formlarında bir sorun yoksa ancak hasta sadece dişlerinin renginden memnun değilse Diş Beyazlatma (Bleaching) adı verilen tedavi ile beyazlatılabilir.

Dişler yıllar içerisinde yiyecekler, içecekler (siyah çay, kahve, alkollü içecekler), nikotin kullanımı ve iyi fırçalamamaya bağlı olarak renklenebilir.
Bu tedavinin Diş temizleme ile karıştırılmaması gerekir; Diş Temizleme tek seansta yapılan sadece dişlerin üzerindeki çay, kahve, sigara gibi dış lekelenmelerin temizlenmesidir. Burada dişi ana rengi değişmez sadece dış lekeler uzaklaştırılır.

Diş Beyazlatma Tedavisi nasıl yapılır?
Diş Beyazlatma ya da diğer adı ile Diş Ağartma Tedavisinde ise belli kimyasalların yine belli sürelerde dişlere uygulanması ile dişlerin ana rengi beyazlar. Bu tedavinin muayenehanede yapılan tipi (Office Bleaching) olduğu gibi hastanın plaklar yardımı ile evde uyguladığı bir diğer tipi (Home Bleaching) daha vardır. Bazı durumlarda etkili bir beyazlatma için iki tekniğin de birlikte uygulanması daha faydalı olur.

Beyazlatma Ne kadar Süre de Yapılır?
Muayenehanede yapılan tedavi tipi seçilen ilacın markasına, etken maddesine ve konsantrasyonuna göre 1-4 seans arasında sürer.
Evde yapılan tedavi tipinde ise hastadan ölçü alınarak hastaya plaklar hazırlanır ve hastadan kendisine verilen jel şeklindeki beyazlatma materyalini her gün 4 saat civarında plak içerisinde uygulayarak yaklaşık 4 hafta kullanması istenir.

Beyazlatma Dişlere Zarar verir mi?
Beyazlatma ajanları, dişin en üst tabakası olan mineye etkili ve mineye zarar vermeyen materyallerdir. Beyazlatma işleminin diş hekimi kontrolünde uygulanması, doğru tanı konulması ve doğru prosedürle yapılması önem taşımaktadır.

Piyasadaki Beyazlatma Ajanlarının etkinliği ve güvenirliği nedir?
Son dönemlerde, diş hekimleri muayenehane uygulamaları dışında, market ve eczanelerde çeşitli beyazlatma alternatifleri bulunmaktadır. Diş çürüğü olan dişlerde, dişeti hastalığı ve hassas dentin dokusu bulunan dişlerde zararlı olabilecekleri için tavsiye edilmemektedir. Konsantrasyonları çok düşük olduğu için beyazlatmada tek başına yararlı olmayacaktır.

Renk geri döner mi?
Sigara ya da yoğun kahve gibi boya yapımı maddelerin kullanımı tedaviyi oldukça olumsuz etkiler. Hasta bu tip etkenlerden tedavi süresince mutlaka uzak durmalı mümkünse sigarayı devamında da içmemelidir. Aksi halde geri dönüş olabilir. Sigara kullanımı olmasa da bazı hastalarda beyazlama 2-3 yıl sonra geriye dönebilir.

Devital Dişlerde Beyazlatma yapılır mı ?

Travma, diş çürüğü ve kanal tedavisi nedeni ile canlılığını yitirmiş dişlerde de beyazlatma (Devital Bleaching) yapılmaktadır.Sadece o dişin içine yerleştirilen beyazlatma ajanı kullanılarak beyazlatma uygulanır.Daha sonra üzerine dolgu uygulaması yapılır.